Půdní skládací schody a jejich užití

Půdní skládací schody

Dnes půdní prostory již nejsou tmavým, chladným a neopečovávaným prostorem odděleným od obytného prostoru. Již několik let jsou součástí obytného prostoru a to buď jako další obytná nebo doplňková technická místnost na odkládání nepotřebných věcí. Ať tak, či tak, je dnes již standardem mít tento prostor pohodlně přístupný z bytu. Obout se do bot a pořádně se obléknout při cestách na půdu je už historií. Jsou dva způsoby jak tyto dva prostory propojit.

Prvním způsobem je postavení klasického schodiště. To je však prostorově velmi náročné a drahé řešení. Navíc pro přístup na půdu je to až přespříliš velkorysým řešením. Druhým a velmi oblíbeným způsobem jsou skládací půdní schody. Tato možnost nabízí spousty výhod a přitom je plnohodnotným způsobem jak se dostat z patra do patra.

Půdní schody jsou většinu času ve složeném stavu schované nad poklopem. Půdní schody nám nijak neomezují denně využívaný prostor našeho bytu. Pokud je potřebujeme využít, jednoduše je vyklopíme a rozložíme.

Pro správný výběr půdních schodů, není hlavní indicií pouze četnost návštěv půdního prostoru, ale především jejich izolační vlastnosti. Při snaze ušetřit a namontovat si do dobře zateplené stropní konstrukce levné půdní schody, Vám vznikne víc nepříjemností, než-li užitku. Dochází jak k tepelným ztrátám, tak ke kondenzaci vlhkosti na ocelovém víku. To poté vede ke vzniku plísní.

rozložené pudní schody

Montážní otvor pro půdní schody

Montážní otvor půdních schodů normovaný na rozměr o délce 110,120,130,140 cm a šířce 70 cm. Nejčastěji je využíván rozměr 140 x 70 cm. Pokud však zákazník potřebuje speciální otvor, není problém vyrobit půdní schody menších rozměrů. To se však moc často nedělá, jelikož tímto otvorem je pak problém cokoliv pronést. Jsou však případy, kde není jiná možnost.

Použitý materiál

Celá konstrukce je vyrobena z oceli. Jednotlivé prvky každého segmentu schůdků jsou k sobě pevně svařeny. Díky tomu disponují vysokou pevností a vysokou nosností. Navíc tuto vlastnost oceníte pokud počítáte s přenášením větších břemen po schodech. Nemusíte se tak bát o jejich stabilitu anebo o složení schůdků při jejich užívání jako je tomu u levnějších dřevěných variant. Všechny ocelové části jsou lakované práškovou barvou. Pro zájemce nabízíme i pozinkovanou variantu.

Konstrukční řešení půdních schodů

Naše půdní schody mají jako jediné otvírací mechanismus s kuličkovým ložiskem. Díky tomu je jejich otevírání komfortní a tiché. Navíc mají speciální protitahové pružiny, díky kterým půdní schody při otevírání nepadají vlastní vahou. Není potřeba vyvinout velkou fyzickou sílu a vy je pouze korigujete. Ovládání tak zvládnou všichni členové domácnosti. Stahování půdních schodů probíhá pomocí ovládací tyče, kterou se odjistí zámek, vyklopíte poklop (pohledové víko) a následně rozložíte žebřík. Používají se třídílné nebo čtyřdílné skládací žebříky. Záleží na světlé výšce vašeho stropu. (to je rozměr mezi podlahou a stropem). Využívají se i stahovací žebříky s tzv. harmonikovým mechanismem stahování. Využívá se pro schody s otvorem o malých rozměrech. Z důvodu nedostatečně stability a nízké hmotnosti zatížení nášlapu.

2-detail-rolny

Půdní schody pro pasivní a nízkoenergetické domy

V naší nabídce máme model KLIMATEC 160, který je certifikován pro užití v pasivních domech. Disponuje největším možným zateplením a to je 160 - 200 mm. Zateplení je vždy ve spodním víku. V případě pasivních domu se provádí tzv. Blower door test, který prověřuje neprůvzdušnost obálky domu. Pro dokonalé zatěsnění schodu prodáváme Blower door set.

Prostorová náročnost půdních schodů

Často se nás zákazníci ptají, kolik potřebují prostoru v místnosti pod schody. V rozloženém stavu nepřesahují půdorysný rozměr montážního otvoru. Prostor potřebný pro rozložení se liší dle modelu a světlé výšky stropu. Nejvíc je potřeba 400 mm před půdorysný rozměr a to na stranu, z které se vchází. Kratší stranu s panty a delší strany půdních schodů můžete umístit přímo k obvodové zdi. Nikdy tedy nevzniká problém, jelikož se schody orientují rozkládáním do prostoru místnosti.

Vzhled

Máme na výběr dva typy vík. Jednou z variant je víko zavírající se mezi obvodový rám. Neboli víko vložené. Druhou a zajímavější variantou je víko přetažené přes obvodový rám. Při zavření schodů víko schová obvodový rám. Při pohledu zespod tedy nevidíme spáru vzniklou mezi obvodovým rámem a víkem. Nyní máme nově modely nazvané LUXE, které mají vyvinutou novou povrchovou úpravu. Její struktura se podobá omítkovému povrchu. Schody Vám tedy lépe splynou se stropem. Při kombinaci přetaženého víka a modelu Luxe si půdních schodu skoro nevšimnete.