Pasivní dům: půdní schody, jako efektivní izolace a prostorové řešení půdy

Doby kdy se nehledělo na prostor při výstavbě nového domu jsou dávno pryč. Z důvodu vysokých cen stavebního materiálu a pozemků se dnes šetří na každém čtverečním metru a začít se musí jíž při prvotním návrhu stavby.

Dnešní článek věnujeme půdnímu prostoru v domě. Tomu jak důležitá je tepelná izolace půdy a možnostem využití volného prostoru

Jak v domě ušetřit místo?

Velkým tématem při návrhu domu je, kam je možné odkládat věci se sezonním nebo krátkodobým využitím a naší odpovědí je, na půdu! V podstatě každá nosná konstrukce střech dosahuje nosnosti 75Kg/m2. Pro představu velká jednokřídlá lednička s mrazákem váží přibližně 66Kg, takže o váhu se bát nemusíte. Hlavní výhodou je fakt, že vytvořením skladového prostoru na půdě ušetříte jednu místnost v přízemí, která by měla tento účel a zároveň ušetříte finance, které by vybavení místnosti stálo. Dalším zajímavým úhlem pohledu je být efektivní. Prostor pod střechou má každý a pokud není zrovna využívaný jako obytný prostor, tak splňuje ideální předpoklady pro ukládání málo používaných věcí a u většiny domů prostorově převyšuje jakoukoliv místnost v domě.

Kudy na půdu?

Na půdu vedou reálně dvě možné cesty schodiště nebo půdní schody. Pokud půdu neplánujete přestavět na druhé patro domu, tak schodiště nedoporučujeme, protože se nachází v kompletně jiné cenové kategorii a samo o sobě je prostorově náročné. Nejběžněji se proto využívají sklápěcí půdní schody, které většinu času zůstávají schované pod poklopem a do prostoru vůbec nezasahují. Nicméně neustále plní jednu velmi důležitou funkci, a to je izolování vnějšího prostoru od obytného. Snaha ušetřit na půdních schodech může vést ke špatné izolaci a zapříčiňovat velké tepelné ztráty a kondenzaci vlhkosti ve stropě, která následně vede k výskytu plísně.

Chcete projít blower-doorovým testem?

Stále více lidí se při stavbě domu snaží dosáhnout na certifikaci pasivního domu. Jednou součástí pro její dosažení je prověření neprůvzdušnosti obálky domu, jednoduše řečeno do dveří vám dají velký větrák, zalepí se všechny otvory ven a testuje se kolik vzduchu uniká škvírami domu, například u oken, dveří a půdních schodů, které bývají nejproblémovějším místem v případě snahy na schodech ušetřit. Pro podstoupení testu blower door doporučujeme vybavit domácnost půdními schody s izolací 160 - 200mm a kladením velkého důrazu na kvalitní konstrukci půdních schodů a přesnosti dovírání schodů. Pokud schody již z výroby při zavření kompletně nedoléhají do rámované konstrukce, tak efektivita izolace prudce klesá.

Posledním doporučením je vždy doplnit půdní schody sadou blower door, která dodatečně zlepší izolační vlastnosti schodů.

Co doporučujeme? - KLIMATEC 160 LUXE

Přesně pro tyto potřeby jsou na trhu půdní schody Klimatec 160 Luxe od WIPPRA, které dosáhly certifikace pro pasivní dům. Schody disponují izolační vrstvou 160mm a jsou vlajkovou lodí rakouského výrobce na půdní schody WIPPRO. Všechny půdní schody od WIPPRA jsou vybaveny dvojitým falcem pro kvalitnější dolehnutí víka do rámu a zajištění nižší prostupnosti tepla.

Dalším trumfem je zvýšený rám sloužící k pevnějšímu ukotvení konstrukce do stavebního otvoru a poskytnutí lepšího zateplení. Díky těmto vlastnostem jsou půdní schody protipožární až 30min.

V neposlední řadě se půdní schody WIPPRO mohou chlubit ložiskovým systémem, kterým jsou schody osazeny a zajišťují plynulý a bezporuchový fungování po desítky let.

Top 3 produkty

Půdní schody
Isotec
Půdní schody - Isotec
  • Nejprodávanější půdní schody
  • Izolace 100mm
Přejít na schody
Půdní schody
Klimatec 160 Luxe
Půdní schody - Klimatec
  • Certifikované půdní schody pro pasivní domy
  • Izolace 160mm
Přejít na schody
Půdní schody
Isotec 200
Půdní schody Isotec 200
  • Nejzateplenější půdní schody na trhu
  • Izolace 200mm
Přejít na schody